Nie bez powodu piszemy o ograniczeniu jedzenia słodkości. Nie mówimy o ich całkowitym unikaniu, jak sugeruje zasada „wszystko albo nic”, ponieważ w tym przypadku prawdopodobnie się nie sprawdzi. Słodycze to produkty spożywcze, po które co pewien czas sięga niemal każdy. Zrezygnowanie z nich w 100% na zawsze jest praktycznie niemożliwe, prędzej czy później poczujesz ochotę na coś słodkiego. Co wtedy zrobisz? Początkowo być może wytrwasz w swoim postanowieniu, ale z czasem będzie to stawało się coraz trudniejsze. Zwykle całkowita, szybka rezygnacja z tego typu produktów kończy się niepowodzeniem i zjedzeniem wielu słodkich przekąsek naraz.
Słodycze nie powinny być uznawane za zły element diety – tak naprawdę żadnych składników nie należy rozpatrywać w kategoriach „dobre” i „złe”. Jedząc słodkości np. 1-2 razy w tygodniu, zaspokoisz swój apetyt, poprawisz nastrój i przekonasz się, że wcale nie musisz sięgać po nie codziennie. Nie zapominaj, że zakazany owoc kusi najbardziej. Im usilniej będziesz starać się całkowicie unikać słodkości, tym większa będzie ochota, aby je zjeść.
Jeśli ciągle będziesz trzymać słodkie przekąski w domu, w pewnym momencie po nie sięgniesz. Staraj się więc nie robić tego typu zapasów i zawsze trzymaj się listy zakupów. Dlaczego to takie istotne? Wyobraź sobie, że planujesz miło spędzić czas i obejrzeć film. Idziesz do kuchni po słodkości, ale okazuje się, że niczego takiego nie ma w szafkach – co wtedy robisz? Mało prawdopodobne, że wychodzisz do sklepu specjalnie po batonika czy opakowanie ciastek, prawda?
Jeśli tzw. fit jedzenie kojarzy Ci się z czymś trudnym do przygotowania i nie do końca smacznym, nadszedł czas na zmianę przekonań. Zdrowe słodkości przyrządzisz bez zbędnego wysiłku, a jeśli sięgniesz po składniki, które regularnie goszczą w Twojej diecie, z pewnością będą Ci smakować. Przede wszystkim unikaj cukru, dobrze zastępuje go np. erytrol, ksylitol lub słodzik. Przydadzą się też takie produkty jak orzechy, jogurt naturalny, owoce, mleko kokosowe czy płatki owsiane. W domu z powodzeniem przygotujesz fit ciasta, puddingi, budynie, a nawet lody i batoniki. Nie będziesz mieć wątpliwości co do ich składu ani smaku – pamiętaj, że każdy przepis można zmodyfikować w taki sposób, aby uniknąć stosowania składników, za którymi nie przepadasz. Poza tym eksperymentowanie w kuchni jest naprawdę przyjemne i relaksujące. Czasami daje też niespodziewane efekty, jak np. pozytywne zaskoczenie podczas kosztowania brownie z fasoli.
Jak już zostało wspomniane, jednym z głównych składników fit deserów przeważnie są owoce. Jednak dobrze sprawdzają się nie tylko te świeże. Sięgaj również po owoce liofilizowane, które smakują zarówno dorosłym, jak i dzieciom. W naszym asortymencie znajdziesz wiele możliwości, to m.in. śliwka, czarna porzeczka, jeżyna, wiśnia, ananas, jabłko, truskawka – sprawdź, który set stanie się Twoim ulubionym!
Bez wątpienia unikanie słodyczy stanie się trudniejsze, jeśli Twoi bliscy wciąż będą je kupować i jeść, zwłaszcza w Twojej obecności. Dlatego porozmawiaj z nimi i wyjaśnij, dlaczego zmiana nawyków żywieniowych jest dla Ciebie tak ważna. Być może pozostali domownicy nie są świadomi, jak kuszące bywają szafki i szuflady pełne słodkości. Istnieje też szansa, że sami postanowią ograniczyć słodkie przekąski, a jak wiadomo, dojście do celu wspólnymi siłami jest łatwiejsze.