Liofilizacja to wielofazowy proces przez wielu określany mianem „suszenia sublimacyjnego” lub „suszenia mrozem”. Jego zadaniem jest pozbycie się wody z produktów spożywczych, najczęściej owoców, warzyw oraz grzybów. Żywność jest na początku mrożona w temperaturze ok. minus 40°C. Następnie dzieje się coś, do czego nie jesteśmy przyzwyczajeni. Wszystko za sprawą sublimacji lodu. Powstałe cząsteczki lodu przechodzą od razu w stan gazowy, a nie jak to zazwyczaj bywa - w stan ciekły. Do przeprowadzenia tego procesu nie wystarczy tylko niska temperatura. Kluczowe jest znaczne zmniejszenie ciśnienia. Brzmi skomplikowanie, ale daje znakomite efekty. Tak przygotowane produkty liofilizowane mogą lądować na sklepowych półkach. Co ciekawe, liofilizować można nie tylko artykuły spożywcze. Metoda ta stosowana jest w wielu laboratoriach i stacjach badawczych – popularnością cieszy się głównie wśród archeologów.
Powstałe liofilizaty np. owoce posiadają te same wartości odżywcze, kolor, zapach oraz smak co ich świeże odpowiedniki. Zmianie ulega ich objętość, waga oraz struktura. Liofilizacja usuwa wodę w ponad 95 procentach dzięki czemu owoce i warzywa są zabezpieczone przed zepsuciem i nie wymagają użycia żadnych konserwantów! Takie produkty mogą być przechowywane nawet trzydzieści lat! Za sprawą liofilizacji możesz cieszyć się sezonowymi warzywami i owocami przez cały rok, nawet w środku zimy! Owoce liofilizowane to idealny pomysł na zdrową przekąskę.
Czemu produkty liofilizowane są dużo droższe od ich świeżych odpowiedników?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Waga wyjściowa produktów poddanych procesowi liofilizacji jest minimum pięciokrotnie wyższa od wagi produktu końcowego, czyli liofilizatu. Jest to oczywiście uzależnione od uwodnienia danego produktu - im wiecej wody zawiera dany produkt, tym większą jego ilość trzeba użyć do liofilizacji. I tak przykładowo na wyprodukowanie 1kg liofilizowanej czrnej pożeczki potrzeba 5 kg świeżej, w przypadku truskawki należy użyć aż 10 kg świeżych owoców, żeby otrzymać 1kg chrupiącego liofilizatu.