Warto najpierw wyjaśnić, czym dokładnie jest zdrowe odżywianie. To przede wszystkim dostarczanie organizmowi niezbędnych składników, za sprawą których może prawidłowo funkcjonować. Dbanie o to, co trafia na talerze, wpływa pozytywnie zarówno na sylwetkę, jak i samą kondycję zdrowotną.
Dobrze zbilansowana dieta zmniejsza ryzyko występowania wielu chorób, w tym:
cukrzycy,
nowotworów,
niedokrwistości (wynikającej z niedoboru żelaza),
osteoporozy,
nadciśnienia tętniczego.
Trzeba również pamiętać, że niewłaściwe odżywianie wpływa negatywnie na samopoczucie. Ponadto po pewnym czasie mogą pojawić się problemy z koncentracją i przyswajaniem wiedzy, a także uczucie ciągłego zmęczenia. Poniżej znajduje się kilka prostych zasad – przestrzegając ich, dbasz o siebie i zdrowie.
Przyjmowanie posiłków o stałych porach to podstawa. Musisz pamiętać w szczególności o śniadaniu, obiedzie i kolacji. Najlepiej, jeśli do tego planu dołączysz też drugie śniadanie i podwieczorek. Co oznacza sformułowanie "regularne posiłki"? Takie, które są spożywane systematycznie, co 3-4 godziny. Zastanawiasz się, dlaczego jest to tak istotne? W ten sposób zapewniasz sobie stałe dopływy glukozy i unikasz odczuwania nieprzyjemnego, nagłego głodu. Nie podjadasz między głównymi posiłkami, a tym samym znacząco zmniejszasz ryzyko przyjmowania zbyt wielu kalorii (co zwykle kończy się nadprogramowymi kilogramami).
Pomyśl, w jaki sposób robisz zakupy. Jeżeli są dość chaotyczne, a do Twojego koszyka często spontanicznie trafiają produkty z kiepskim składem, pora to zmienić. Przed wyjściem do sklepu zrób listę, czego dokładnie potrzebujesz – najlepiej, jeśli połączysz to z planowaniem posiłków na jeden lub kilka dni. Trzymając się swojego spisu, unikniesz kupowania tego, co jest zbędne. Podziękuje Ci za to Twój portfel, ale i sylwetka, bo zwykle spontaniczne zakupy opierają się na słodyczach i innych nie do końca zdrowych przekąskach. Oczywiście nie musisz rezygnować całkowicie z batoników, ciastek i podobnych produktów. Staraj się szukać propozycji z lepszym składem (np. z ograniczoną ilością cukru). Pamiętaj też, że w dobrze zbilansowanej diecie jest miejsce na coś, co niekoniecznie można uznać za całkowicie zdrowe. Potwierdza to zasada 80/20 mówiąca o tym, że słodycze, fast foody itp. mogą stanowić 20% zapotrzebowania kalorycznego, to tzw. jedzenie dla przyjemności. Nie zapominaj, że to żywność istnieje dla nas, a nie my dla żywności.
Nie ma w tym nic zaskakującego – to bardzo istotna część każdej diety, bogactwo witamin, minerałów i innych cennych substancji. Według specjalistów warzywa powinny być częścią trzech głównych posiłków, m.in. ze względu na sporą zawartość błonnika pokarmowego. Owoce także są jego źródłem, wzmacniają odporność i dobrze sprawdzają się jako przekąska. Warto zaznaczyć, że możesz sięgać nie tylko po te świeże, ale i np. liofilizowane. Znajdziesz je u nas w formie pyłku i grysiku. Oferujemy kilka setów do wyboru, sprawdź swój ulubiony smak!
Zdrowe odżywianie to też picie minimum 1,5 l wody dziennie, unikanie alkoholu i innych używek, a także ograniczanie spożycia soli. Nie traktuj zbilansowanej diety jako listy wyrzeczeń – eksperymentuj w kuchni i przekonaj się, że właściwe żywienie może być wyjątkowo smaczne.